تبلیغات
پلاگیوس - حج در اسلام و مسیحیت
دوشنبه 17 بهمن 1390

حج در اسلام و مسیحیت

   نوشته شده توسط: علی هجران    نوع مطلب :پیرامون ادیان دیگر و مقایسه با اسلام ،

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSELlnmXYt_MEAlmOzFzNn7avmxOiNHO66FiVI3xOZqa_PxGf4c

مسیحیان نیز همانند یهود، در آیین خود، راه و روش های متعددی را پیموده اند که زاییده خیالات و تصورات آن هاست و آنچنان این نظرات و تصورات در ذهن آنان جلوه کرده، که خود را به حق و دیگران را در مسیر باطل پنداشته اند!

 

مفهوم و تعریف حج

حج را نیز بدینگونه تعریف کرده اند که در پیرامون نمادهای مورد تقدیس خود، به طواف پردازند و قربانی کنند و نذوراتی تقدیم نمایند ... و با گریه و تضرع، آمرزش گناهان خود را بخواهند و برخی از آن ها لذت های حلال دنیا و خواسته های مشروع را بر خود حرام سازند و طریق رهبانیت بپیمایند و از مریم عذرا اسوه گیرند و مسیح را به خدایی برگزینند تا گناهانشان را بیامرزد و به بهشت رهنمون گردد. مسیحیان به فرقه های گوناگونی تقسیم شده اند و هر فرقه ای از آنان طریقه خاصی را در حج و مراسم و آداب ویژه آن، اتخاذ کرده است. کتاب تحریف شده مسیحیان، انجیل، اعیاد دینی همچون عید «فصح» ( فصح، واژه عربی است که نزد یهودیان و مسیحیان از اعیاد مقدس به شمار می آید. یهودیان آن را مقدس می شمارند و آن را یاد عبور از بحر احمر و خروج بنی اسرائیل از مصر می دانند. این واژه در نزد مسیحیان جشن یاد بود صعود عیسی است.

 

فصح، معرب فسح، واژه عبری و به معنای عبور و در بر دارنده معنای نجات است. ) و «عید قیامت» و «عید المیلاد» و «عید فطاس» را به آنان اختصاص داده و اعیادشان بیشتر با مراسم و آدابی شبیه حج همراه است. یکی از نویسندگان مسیحی به نام «ونسنک» در خصوص حج مسیحیان می نویسد: «واژه شناسان عرب، حج را به «قصد» تفسیر کرده اند و این با معنای حج درنظر (مسیحیان) یکسان است. افزون بر این معنای اصطلاحی آن نیز همان است که در لغت عربی مصطلح است و گویا ماده و معنای این واژه در لغت سامی شمال و جنوب، همان طواف کردن و دور زدن باشد». در انجیل تحریف شده واژه ای با عنوان حج وجود ندارد، بلکه تنها از اعیادی نام برده می شود که در آن به جشن و شادی می پردازند و از خدای پدر! و خدای پسر (مسیح)، که به عقیده آن ها ترکیب یافته از «روح الهی» و «تکوین انسانی» است، یاد می کنند. بنابراین، مسیحیت در عقیده، به خدا شرک می ورزد و آیین آن ها را آیین توحیدی نمی توان نامید و ثنویت یا تثلیث بر عقاید آنان حاکم است؛ «خدای پدر، خدای پسر و روح القدس». جایگاهی که خدای پسر در آن متولد شده، یکی از اماکن مقدسه آن ها به شمار می آید؛ جایگاهی که به اعتقاد آن ها عیسی در آنجا به دار آویخته شد، مکان مقدس دیگر آنهاست. هرجاکه عیسی نماز خوانده و یا او یا مادرش مریم عذرا ظاهر شده اند، عنوان مقدس گرفته است و به طور خلاصه: هر مکان یا هر زمان، که این ظهور و تجلی نمودار گشته و یا با هرکس که ملاقاتی داشته، مورد تقدس و محل زیارت و مراسم سالانه آن ها شده و هر یک را انجیل عید اعلام نموده است. در هر حال، آنچه از مسیحیت به چشم می خورد، آن چیزی نیست که در آیین نخستین حضرت عیسی وجود داشته است. (زیرا آیینی که خود آوردنده آن بوده، آیین توحیدی بوده، اما آیین مسیحیت بر محور توحید نیست. هر آنچه مورد تقدیس قرار می گیرد به اعتبار انتساب آن به شخص مسیح می باشد، نه به خدای مسیح).

 

حج و آیین نخستین مسیحیت با توجه به روایات

در خصوص حج و آیین نخستین مسیحیت می توان گفت که حضرت عیسی علیه السلام نیز از جمله پیامبرانی بود که به ندای ابراهیم خلیل علیه السلام پاسخ داد؛ آن گاه که به امر خداوند آهنگ حج داد. عیسی علیه السلام از پیامبران اولوالعزم بود و می دانست که ندای ابراهیم جهانشمول است و به شریعت خاص اختصاص ندارد، بلکه شامل همه ادیان آسمانی و همه پیامبران و مرسلین می گردد و تکلیفی است عام بر همه مکلفین. آنگونه که از روایات استفاده می شود، همه پیامبران به حج خانه خدا آمده اند. این روایات که از پیامبر گرامی و ائمه علیهم السلام نقل شده، تأکید می ورزد که عیسی بن مریم روح الله به کعبه مشرفه آمده و حج خانه خدا گزارده است. از سخن پیامبر صلی الله علیه و آله آورده اند که فرمود:«و الذی نفس محمد بیده لیهلن ابن مریم بفج الروحاء حاجا أو معتمرا أو لیثنیهما» ترجمه: سوگند به آن کس که جان محمد صلی الله علیه و آله در ید قدرت اوست فرزند مریم از گردنه «روحا» عبور کرده در حالیکه صدای خود را به لبیک گفتن برداشته و به حج یا عمره، یا هر دو عزیمت نموده است. و از قول امام صادق علیه السلام در روایتی آمده است: «و مر عیسی بن مریم بصفاح الروحاء و هو یقول لبیک عبدک ابن أمتک لبیک» ترجمه: عیسی بن مریم از صفائح الروحاء گذشت، در حالی که می گفت: لبیک! بنده تو و فرزند کنیز تو! لبیک. در مورد زمان حج پیامبران به سوی بیت عتیق؛ و از جمله آن ها حضرت عیسی علیه السلام، امام علی بن موسی الرضا علیه السلام می فرماید: «زمان حج آن دهه ذی حجه بوده است... وآن پیامبران عبارتنداز: آدم، نوح، ابراهیم، عیسی، موسی و محمد علیهم السلام و دیگر پیامبرانی که در این مقطع زمانی حج خانه خدا نموده اند و این سنت شد برای فرزندان آن ها تا روز قیامت». بدین ترتیب، حج حضرت عیسی که یکی از پیغمبران اولوالعزم است، امکان ندارد مخالف حج پیامبران دیگر باشد و اینکه بیت المقدس یا مکان دیگری را برای حج خود و پیروانش قرار دهد.

 

انحراف مسیحیان در حج

مسیحیان نیز مانند یهود، از سنت های الهی و راه انبیا منحرف شدند و تعالیم پیامبرشان را نادیده گرفتند و آموزه های شریعت را در حجاب های تحریف و کتمان پنهان داشتند. قرآن کریم در آیات بسیاری، از این انحراف سخن گفته و آنان را مورد نکوهش قرار داده، می فرماید: « قل یا أهل الکتاب لستم علی شیء حتی تقیموا التوراة و الإنجیل و ما أنزل إلیکم من ربکم و لیزیدن کثیرا منهم ما أنزل إلیک من ربک طغیانا و کفرا فلا تأس علی القوم الکافرین» ترجمه: بگو ای اهل کتاب، شما را دستاویز استواری نیست، جز آن که تورات و انجیل و آنچه را از سوی پروردگاتان بر شما نازل شده، به کار بندید. اما بسیاری از آن ها از روی طغیان و کفر دستورات فرود آمده از سوی خدا را کم و زیاد می کنند، پس بر این قوم کافر متأسف نباش»(مائده: 68). آیه به صراحت بیان می کند که اعمال اهل کتاب پذیرفته نیست جز آنچه را مطابق دستور خداوند انجام دهند. عیسی علیه السلام همانند سایر پیامبران بشارت دهنده و بیم دهنده بوده، اما مسیحیان پس از وی دو گروه شدند؛ گروهی به بت پرستی پیشین برگشتند و گروه دیگر، نام عیسی را بر زبان رانده و همه چیز را در او خلاصه کردند و بدین ترتیب تمام معتقدات مسیحیان بر محور وجود عیسی دور می زند. اعیاد مهم مسیحی، به حوادثی در زندگی مسیح مرتبط می گردد. نماد عقیده مسیحیت صلیب است که به عیسی مسیح اشاره دارد. نماز و نیایش مسیحیان رو به مسیح دارد؛ چرا که آنان بر این باورند که برای انسان امکان آن نیست با خدا صحبت کند، بنابراین عیسی را باید مخاطب خود قرار دهد و به نیایش با او بپردازد. نویسنده مسیحی «فرتز راید نور» می گوید: «کلید عقاید مسیحیت این است که در واقع مسیح عامل پیدایش معتقدات آیین مسیحی می باشد و هم اوست که مجموعه اینها را در خود جمع می کند».

 

اماکن مقدس مسیحیان برای حج

بر این اساس، جامعه مسیحی، اماکنی را که یاد و خاطره مسیح را تداعی می کند و از شخص او یا شخصیت مادرش مریم، در رهگذر تاریخ تا به امروز جلوه و نمودی دارد، برای اعیاد سالیانه و آداب دینی و حج برگزیده اند که این اماکن مقدس عبارتند از:

1ـ حج بیت المقدس

 

برخی از مسیحیان به سوی بیت المقدس در فلسطین جایی که صلیب اصلی عیسی بن مریم قرار دارد، رهسپارند و با این حرکت به سنت ملکه «هیلانه» تأسی می جویند. در هیچ یک از نصوص تورات و انجیل و دیگر آثار معتبر، نشانه ای از حج به بیت المقدس وجود ندارد و این تنها سنتی است که به علل خاصی رایج شده است. عامل اساسی این را در تبعیت از سنت ملکه «هلن» (Helene) مادر امپراتور قسطنطنیه باید کاوید که نامبرده، چوبه داری را که حضرت عیسی بر آن به دار آویخته شد، کشف کرد و آن روز را روز مبارک و عید مسیحی قرار داد که همه ساله در آن روز حج می گزارند؛ روزی که به «عود مقدس» موسوم است. «هلن که از مروجان آیین مسیحی بود، در سال 326 میلادی، سیاحتی را به شرق آغاز کرد و در خلال آن اماکن مقدس فلسطین را زیارت کرد و کنیسه هایی را دور اورشلیم و بیت لحم بنیان نهاد. می گویند او موفق شده در این سیاحت، عود صلیب و چوبه دار حقیقی مسیح را پیدا کند. او اهتمام بلیغی داشت که جایگاه حوادث مهم جامعه مسیحی را کشف کند و معبدهایی را به عنوان یادمان این حوادث بنیان نهد. مسیحیان «کنیسه قبر مقدس» را که در کنار کوهی بنا شده و معتقدند مسیح آنجا به دار آویخته شد، گرامی می دارند. این کنیسه در شهری قرار گرفته که سلطان سلیمان قانونی در سال 1541 م. بنا نهاد و در شرق شهر قدیمی قرار دارد... هنگامی که ترک های سلجوقی، مسیحیان را از زیارت بیت المقدس مانع شدند و کنیسه قبر مقدس (کنیسه قیامت امروز) را ویران کردند، جنگ های صلیبی در گرفت و در سال 1099 م. آن را صلیبی ها متصرف شدند. زیارت یا حج کنیسه قیامت (کنیسه قبر مقدس) به اعتقاد مسیحیان معمولا در عید سالیانه فصح صورت می پذیرد که عید بزرگ مسیحیان است و به اعتقاد مسیحیان، قیامت مسیح در میان مردگان می باشد و زمان این زیارت از 22 مارس تا 25 آوریل می باشد و بسیاری از اعیاد عمده مسیحیان به عید فصح ارتباط دارد و قبل از این زیارت روزه بزرگ مسیحی ها است که چهل روز ادامه دارد و مصادف با آلام مسیح است. «عید فصح» یک عید آیینی است که اوامر و نواهی مخصوصی چون روزه و نماز و دعا و نذورات و قربانی و دیگر آداب دینی را در برمی گیرد و با عید مشهور میلاد مسیح که یادواره تولد مسیح است، تفاوت بسیار دارد. در عید میلاد نیز زیارت کنیسه قیامت را مستحب می دانند و اگر زیارت آن میسر نشد، هر کنیسه دیگر را که بتوانند زیارت می کنند. در هر حال، حج به کنیسه قیامت در بیت المقدس که سنتی بر جای مانده از ملکه هلن می باشد و تذکار جستجوی صلیب مسیح است، طی نسل ها به عنوان یک سنت مورد توجه قرار گرفته تا بدانجا که به عنوان یک فریضه دینی و اطاعت امر الهی ـ که به زعم آن ها عیسی تشریع نموده ـ درآمده است، حال آنکه حقیقت این حج جز میراث هلن نیست و آن را حج الهی نمی توان نامید.

 

2ـ معبد رومه در ایتالیا

گروه دیگر به کنیسه «رومه» رم در ایتالیا رو می آورند. رم از شهرهای مهم و مقدس ایتالیا در نگاه مسیحیان است. از دیرباز مرکز فرهنگی، هنری و دینی به شمار می آید و آن را شهر جاویدان یا شهر مقدس می نامند. رم از شهرهای بزرگ ایتالیا است که تاریخ آن به قرن هشتم قبل ازمیلاد می رسد و در گذشته پایتخت جمهوری روم و سپس مرکز امپراتوری رم بوده است. و نیز مرکز تبشیری پاپ و امروزه پایتخت جمهوری ایتالیا و مرکز فعالیت های اداری و روحانی کلیسای کاتولیک رم و به تعبیر دیگر پایتخت رهبری پاپ در آنجاست. در تاریخ تمدن آمده است: عوامل متعددی وجود دارد که پایتخت رم را به صورت مرکز فعالیت های مسیحی و محل تلاقی ملیت های مختلف درآورده. این شهر از زیبایی خاصی برخوردار است و آثار باستانی جذابی دارد. مقر کلیسای کاتولیک و حکومت پاپ به شمار می رود و دل های بسیاری از مسیحیان را که به عیسی علیه السلام عشق می روزند، به خود متوجه ساخته و کلیسای آن زیارتگاه سنواتی و مرکز تجاری و تفریحی شده است. آهنگ حج به این کلیسا به اعتقاد ما چیزی جز تفریح و گردشگری نیست و فاقد بعد معنوی می باشد و این نوع تفریحات سنواتی در هر مکان و زمانی ممکن است و هیچ یک از شرایط حج و بندگی را ندارد و این گونه سفرها با توجه به اوضاع اجتماعی غرب و افعال ضد اخلاقی که رخ می دهد، اموری است که خداوند بدان راضی نیست و حضرت مسیح از آن تبری می جوید، با این حال جای شگفتی است که نام حج بر آن نهاده شود.

 

3 ـ کلیسای لورد در فرانسه (loord)

برخی از آن ها به «لورد» در فرانسه، آنجا که معتقدند جناب مریم برای آنان تجلی کرده، حج می گزارند. آهنگ حج به این کلیسا در سال 1858؛ یعنی هیجده قرن پس از میلاد مسیح علیه السلام رایج شده و انگیزه آن این بود که یکی از راهبه های کلیسا مدعی شد مریم عذرا را مشاهده کرده! در حالی که در جوار غاری قرار دارد که در نزدیکی آن کلیسا تجلی نموده است. «لورد» شهری است در بخش جنوب غربی فرانسه که در قرون وسطی موقعیت مهم استراتژیک داشته و از سال 1858 م. به صورت زیارتگاه مسیحیان در آمده است و بیماران کاتولیک به قصد استشفا بدانجا رهسپار می شوند؛ زیرا شایع شده بود که مریم بارها در آن جا تجلی کرده و دختر جوانی به نام برنادت وی را مشاهده کرده است. لویس معلوف می نویسد: کتاب های مسیحیان مدعی است که «برنادت سوبرویس» متولد سال 1844 در لورد فرانسه مریم عذرا را در سن 12 یا 14 سالگی زیارت کرده و او را به تأسیس این معبد توصیه نموده است. شک نیست که ظهور جناب مریم وتجلی آن برای نصاری هر چند شایع شده است، اما زاییده تخیلات یاوه عناصر افراطی و یا ساخته و پرداخته اغراض سیاسی، اجتماعی یا تبشیری یا عوامل دیگری است. هر چند این غار باب المراد آنان گشته است و با نذورات و دیگر دستاویزها، حاجات خود را آنجا طلب می کنند. شب هایی را به گریه و زاری می گذرانند و آمرزش گناهان خود و شفای بیماران خود را می خواهند. مایه شفگتی، ساده لوحی برخی مسیحیان است که این اماکن را جایگاه حج می نامند که خدای جان و مسیح و مادرش پرستش می شوند. کتاب های آن ها با جرأت تمام به نقل آن می پردازند و تنها به اظهارات دختر بچه ای که مدعی است در آن جا مریم عذرا را دیده، دل می سپارند.

 

4ـ کینسه فاطیما در پرتقال

جمعی از آنان به کنیسه «فاطیما» متوجه اند؛ زیرا بانویی بزرگ و نورانی به نام فاطیما در آنجا تجلی کرده است. داستان فاطیما بر محور قضیه ای می چرخد که در اروپا اتفاق افتاده و توجه جهان مسیحی را به خود جلب کرده و در زمره آداب و شؤون ویژه مسیحیان درآمده و به نوعی با جهان اسلام مرتبط می گردد. فاطیما قریه ای است در شبه جزیره فیبری در غرب اسپانیا و در شهری به نام «لیشبونه» قرار دارد؛ سرزمینی که عبدالرحمان در سال (710 م) فتح کرد و تا قرن یازدهم میلادی در قلمرو اسلام قرار داشت و سپس اروپا آن را متصرف شد و اسلام از آن سرزمین رخت بربست و بیشتر مردم آن مسیحی اند. این قریه در سال 1917 م ناگهان به صورت زیارتگاه مسیحیان و مقصد زائران درآمد و آنچه مایه شگفتی پژوهشگران است، چگونگی آمیختگی تعالیم مسیحی با تعالیم اسلامی؛ به خصوص در دیدگاه مردم قریه است که کلیسای فاطیما در آن واقع است. داستان از اینجا آغاز می شود که سه کودک روستایی شاهد حادثه ای می شوند که در حوالی روستا برای آنان تجلی می کند و سپس سرچشمه اعتقادی عمیق برای اهل روستا می شود. (اجمال این حادثه به قولی چنین است که سه کودک شاهد تجلی نوری شدند که به باور آن ها فاطمه زهرا علیهاالسلام بوده و تسبیحات حضرت زهرا را به آن ها آموخته که به نقل تاریخ نگاران زائران مسیحی در کلیسای فاطیما اجتماع می کنند و تسبیحی به دست می گیرند و هر یک به لغت خود آن تسبیحات را می گویند. قول دیگر در این حادثه این است که مریم علیهاالسلام ظهور کرده و این مکان را قداست بخشیده ولی نام فاطیما روی این کلیسا با وجه دوم سازگار نیست، اگر فاطیما همان فاطمه باشد. در هر حال انبوه زائران، صدها کیلومتر طی مسافت می کنند و از اطراف و اکناف به حج و زیارت این کلیسا می آیند و به نذورات و ادعیه و آداب و اذکار مخصوص می پردازند.

 

5ـ حج دیگر اماکن مقدس

افزون بر آنچه از اماکن مقدس مسیحیان ملاحظه شد، مکان های دیگری هست که برخی از آن ها را زیارت می کنند؛ مانند قبور مردگان و بعضی اشجار که آن ها را شجره عید میلاد می نامند و برخی کوه ها و اشیای دیگر.

 


Online cialis
جمعه 16 آذر 1397 09:52 ق.ظ

Thanks a lot! I value this!
what is cialis cialis purchasing cialis daily reviews cost of cialis cvs how does cialis work ou acheter du cialis pas cher acheter cialis kamagra non 5 mg cialis generici acheter du cialis a geneve cialis generico lilly
buy cialis without a doctor's prescription
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:44 ب.ظ

Fantastic info. Cheers!
dosagem ideal cialis non 5 mg cialis generici cialis herbs cialis venta a domicilio cialis authentique suisse cialis for sale in europa safe site to buy cialis online price cialis best cialis side effects cialis coupons
buy cialis online no prescription
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:45 ب.ظ

Helpful information. Regards.
cialis flussig low cost cialis 20mg cialis pills boards cialis 20mg cialis daily reviews get cheap cialis discount cialis buy cialis online legal cialis generico in farmacia cialis 5mg billiger
Cialis canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:19 ق.ظ

Really loads of useful info.
cialis daily reviews cialis generic we choice free trial of cialis only best offers 100mg cialis safe site to buy cialis online cialis with 2 days delivery how much does a cialis cost legalidad de comprar cialis chinese cialis 50 mg buy cialis sample pack
buy cheap cialis on line
سه شنبه 13 آذر 1397 06:05 ب.ظ

Nicely put. Many thanks.
what is cialis cialis rckenschmerzen prezzo di cialis in bulgaria look here cialis order on line cialis y deporte cialis generico lilly estudios de cialis genricos ou trouver cialis sur le net viagra vs cialis vs levitra interactions for cialis
buy cialis cheap
سه شنبه 13 آذر 1397 06:52 ق.ظ

Terrific knowledge. With thanks!
how to purchase cialis on line overnight cialis tadalafil generic low dose cialis il cialis quanto costa cialis for daily use cialis generico milano cialis ahumada cialis alternative effetti del cialis cialis cost
buy cialis with no prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 06:53 ب.ظ

Factor effectively utilized.!
where to buy cialis in ontario only here cialis pills cipla cialis online tadalafil 20mg cialis cuantos mg hay cialis online napol cialis cost cialis online deutschland buy cialis sample pack cialis manufacturer coupon
Cialis prices
دوشنبه 12 آذر 1397 06:32 ق.ظ

Lovely data. With thanks.
cialis for sale in europa cialis 100 mg 30 tablet cialis online deutschland cialis prezzo in linea basso generic cialis 20mg uk cialis lilly tadalafi tadalafil tablets cialis 5 effetti collaterali cialis 20mg prix en pharmacie generic cialis soft gels
Buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 06:24 ب.ظ

Wow a good deal of terrific material.
overnight cialis tadalafil tadalafil 20 mg prix de cialis price cialis best sublingual cialis online cialis generico postepay cialis generique 5 mg cialis prices acheter cialis meilleur pri comprar cialis 10 espa241a
where to buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 06:04 ق.ظ

Kudos. I like it!
cialis generico milano cipla cialis online generic for cialis cialis from canada cialis lowest price we choice cialis uk cialis cost enter site 20 mg cialis cost 200 cialis coupon cialis online nederland
buy tadalafil pills
شنبه 10 آذر 1397 06:47 ب.ظ

Amazing information. Thank you.
cialis wir preise achat cialis en europe cialis uk next day estudios de cialis genricos tadalafil buying cialis on internet enter site 20 mg cialis cost cialis efficacit cuanto cuesta cialis yaho 5 mg cialis coupon printable
buy cheap cialis in canada
شنبه 10 آذر 1397 05:42 ق.ظ

Regards! I enjoy this!
order a sample of cialis buy cheap cialis in uk where cheapest cialis rx cialis para comprar venta cialis en espaa free generic cialis look here cialis order on line does cialis cause gout buy original cialis we use it cialis online store
buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 06:25 ب.ظ

Regards. Loads of material.

generic cialis click now cialis from canada online cialis we recommend cialis info buy cialis online cheapest buying cialis in colombia prezzo cialis a buon mercato achat cialis en europe import cialis cialis tablets
buy cialis usa
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:23 ب.ظ

You reported it exceptionally well!
cialis taglich are there generic cialis wow cialis tadalafil 100mg cialis prezzo di mercato cialis e hiv click now buy cialis brand compare prices cialis uk cialis tablets for sale estudios de cialis genricos cialis with 2 days delivery
buy cialis pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:39 ق.ظ

Cheers. I appreciate it.
generic cialis with dapoxetine look here cialis cheap canada tesco price cialis cialis super kamagra cialis for daily use enter site 20 mg cialis cost legalidad de comprar cialis cialis official site purchasing cialis on the internet cialis patent expiration
buy cialis with no prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:44 ب.ظ

You actually revealed this terrifically!
cialis free trial cialis dosage recommendations cialis generique 5 mg tesco price cialis costo in farmacia cialis cialis 30 day sample 5 mg cialis coupon printable wow look it cialis mexico chinese cialis 50 mg price cialis wal mart pharmacy
buy cheap cialis coupon
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:05 ق.ظ

Cheers! Ample data.

where to buy cialis in ontario sublingual cialis online cialis rckenschmerzen cialis 30 day trial coupon purchase once a day cialis only now cialis 20 mg buy online cialis 5mg cialis en mexico precio online cialis cialis billig
buy cialis germany
چهارشنبه 11 مهر 1397 03:04 ق.ظ

Position certainly taken!.
cost of cialis per pill wow cialis tadalafil 100mg cialis generico online buy original cialis buying brand cialis online cialis price thailand acquisto online cialis cialis without a doctor's prescription purchasing cialis on the internet cialis daily reviews
buy tadalafil pills
دوشنبه 9 مهر 1397 02:20 ق.ظ

You explained that exceptionally well.
bulk cialis buy cialis online legal cialis generico postepay female cialis no prescription viagra cialis levitra cialis 5 effetti collaterali cialis price in bangalore we like it cialis price cialis rezeptfrei sterreich cialis 5 mg scheda tecnica
canada online pharmacies for men
یکشنبه 1 مهر 1397 05:21 ق.ظ

Thank you, Ample knowledge!

canadian medications by mail how safe are canadian online pharmacies drugs for sale on internet north west pharmacies canada canadian drug store canadian pharmacy meds canada online pharmacy candida viagra the best canadian online pharmacies good canadian online pharmacies
http://canadianpharmacytousa.com/
چهارشنبه 14 شهریور 1397 09:38 ق.ظ

You actually explained this effectively.
canadian pharmacy meds buy viagrow canada online pharmacies for men canadian online pharmacy northwest pharmacies in canada canadian pharmacy viagra brand canada online pharmacy global pharmacy canada pharmacy canada best canadian pharmacy world
http://canadianpharmacyonli.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 12:55 ب.ظ

You have made your stand extremely clearly..
buying viagra online uk online purchase viagra buy women viagra cheapest viagra online buy generic viagra no prescription viagra how to buy viagra online without buying real viagra online buy generic viagra usa order sildenafil online uk
http://cialisonli.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 10:31 ق.ظ

Cheers. I appreciate it!
interactions for cialis how to buy cialis online usa generic cialis 20mg tablets buying cialis overnight free generic cialis cialis for bph cialis dosage acheter du cialis a geneve cialis farmacias guadalajara where do you buy cialis
cialisiv.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 06:49 ب.ظ

Appreciate it. Ample postings!

cialis reviews viagra vs cialis how to buy cialis online usa cialis tadalafil look here cialis order on line cialis kamagra levitra buying cialis in colombia fast cialis online prezzo di cialis in bulgaria prices on cialis 10 mg
sildenafil prices uk
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:07 ق.ظ

You mentioned that very well.
safely buy viagra online do you need a prescription to buy viagra viagra cheap prices uk viagra online online viagra no prescription buy viagra soft buy viagra legally buy viagra safely viagra online usa buy viagra mexico
Cialis 20 mg
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:53 ق.ظ

You actually said that superbly.
cialis herbs cialis manufacturer coupon cialis name brand cheap ou trouver cialis sur le net legalidad de comprar cialis we use it 50 mg cialis dose generic cialis 20mg tablets can i take cialis and ecstasy cialis generico in farmacia walgreens price for cialis
Generic viagra
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 05:10 ق.ظ

Amazing tons of terrific material!
how do i buy viagra viagra cheap uk best place to buy viagra online buy viagra online india where to buy viagra safely online viagra online purchase where do you buy viagra buy viagra on line online viagra usa buying viagra in china
Cialis 20 mg
شنبه 4 فروردین 1397 05:09 ب.ظ

Cheers, I value it.
try it no rx cialis cialis generique american pharmacy cialis no prescription cialis cheap cialis diario compra cialis side effects viagra vs cialis generic cialis at the pharmacy cialis in sconto cialis 100 mg 30 tablet
Dale
جمعه 17 آذر 1396 07:11 ب.ظ
Currently it appears like Drupal is the top blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you are using on your blog?
How do you get a growth spurt?
دوشنبه 30 مرداد 1396 08:31 ق.ظ
Its like you read my thoughts! You seem to grasp so much about this, such as you wrote the
ebook in it or something. I think that you just can do
with some p.c. to pressure the message house a little bit, however other than that, that is great blog.
An excellent read. I'll definitely be back.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30